KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej parafii zrzesza młodych ludzi pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. KSM to także najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników, w szkole bądź parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”

Spotkania odbywają się regularnie w każdy piątek po wieczornej Mszy św. o godz. 19:30 (oprócz wakacji i ferii szkolnych).

Ponadto Oddział KSM-u przy naszej parafii bierze udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych (np. pomoc chorym, cierpiącym, samotnym w czasie świąt – paczki i kartki świąteczne dla tych osób itp.), jego członkowie pomagają również przy organizacji różnego rodzaju uroczystości czy nabożeństw (m.in. wypominki narodowe w listopadzie).

Raz w roku w wakacje, oprócz wielu pojedynczych wyjazdów w ciągu roku, organizowana jest również kilkudniowa wycieczka w plener dla obowiązkowych KSM-owiczów by dzięki temu być jeszcze bliżej siebie i jeszcze bliżej Boga.

Praca nad sobą

„Doskonałymi bądźcie, jak Ojciec wasz doskonały jest”

(Mt 5, 48).

Jako KSM-owicz postępuję według metody pracy nad sobą:

• Chrystus obecny w Eucharystii jest najwyższym dobrem i miłością mojego życia.

• Nigdy nie opuszczam Mszy św. w niedzielę i święto. W miarę możliwości biorę w niej udział także w dni powszednie.
    • Staram się mieć czyste serce, by zawsze przyjmować Komunię św.
    • Biorę udział w adoracji i często nawiedzam Najświętszy Sakrament.

• Chrystus mnie kocha i wymaga przemiany.

• Spowiadam się raz na 4-8 tygodni.
    • Mam stałego spowiednika.
    • Prowadzę notatnik pracy nad sobą.
    • Znam swoją wadę główną i inne wady i staram się je usuwać.
    • Znam swoje zalety, staram się je rozwinąć i wypracowywać sprawności moralne – cnoty.

• Chrystus chce ze mną rozmawiać.

• Modlę się rano i wieczorem słowami pacierza.
    • Prowadzę codzienną medytację nad Słowem Bożym.
    • W czasie dnia wzbudzam akty serca i przenoszę się myślą przed tabernakulum w moim kościele parafialnym.
    • Modlę się wspólnie z moim oddziałem KSM.

• Chrystus daje mi się poznać.

• Czytam codziennie fragment Pisma Świętego.
    • Studiuje Katechizm Kościoła Katolickiego i aktualną naukę Kościoła (dokumenty, encykliki, orędzia itp.).
    • Biorę udział w cotygodniowym spotkaniu mojego zastępu KSM.

• Chrystus oczekuje ode mnie wierności w codziennym życiu.

• Żyję zgodnie z przykazaniami Bożymi i kościelnymi.
    • Żyję według 10 zasad KSM-owicza.
    • Maryja jest moim wzorem osobowym i pomocą. Naśladuję ją oraz patronów KSM – św. Stanisława Kostkę, bł. Karolinę Kózkównę.
    • Kocham moją Ojczyznę – Polskę i służę jej dobru.
    • Wszystkie moje dobre czyny, cierpienia, owoce pracy i nauki ofiarowuję Bogu w czasie Eucharystii.

10 zasad KSM-owicza

• Kochaj Boga, szerz Królestwo Chrystusowe w swojej duszy, w swej rodzinie i swym środowisku.
  • Służ czynnie Kościołowi i Ojczyźnie.
  • Kształć swój umysł, swą wolę, swe serce.
  • Szanuj swą godność, bądź prawy i czysty.
  • Pracuj chętnie, cudzą pracę szanuj, dąż do sprawiedliwości społecznej.
  • Szerz chrześcijańską kulturę życia. Bądź uprzejmy, koleżeński, pomagaj chętnie bliźnim.
  • Obowiązki spełniaj sumiennie, bądź karny i posłuszny.
  • Dbaj o zdrowie i sprawność fizyczną, uprawiaj ćwiczenia fizyczne, nie używaj napojów alkoholowych.
  • Bądź gospodarny, oszczędny, cudze dobro szanuj.
  • Bądź stały w przekonaniach i wytrwały w działaniu, pogodę ducha nieś w swe otoczenie.

Patroni KSM

1. Bł. Karolina Kózkówna